
Zapewne każda z nas wie, jaki ma rozmiar biustonosza. Tę informację bardzo łatwo można sprawdzić, mierząc się miarką. Jak jednak wybrać odpowiedni typ stanika do kształtu piersi i dopasować go do pozostałych części garderoby? Jest przecież tyle fasonów, krojów, materiałów, że trudno się w tym wszystkim połapać.
Czym mogą różnić się od siebie różne modele biustonoszy i jakie ma to znaczenie, skoro mamy je przecież pod ubraniami? Staniki oprócz tego, że mają różne rozmiary, mają też różne fasony, z których każdy pełni inną funkcję: zarówno estetyczną jak i praktyczną. Są one zaprojektowane tak, żeby pasować do ubrań odsłaniających różne części ciała (np. ramiona lub plecy), lub skrojonych w konkretny sposób, tak, żeby pasowały do dekoltów w różnym kształcie, podtrzymując przy tym piersi.
Bralet
Zacznijmy od bardzo modnego w poprzednim sezonie letnim miękkiego, nieusztywnianego fiszbinami stanika, czyli braletu. Taki biustonosz przypomina krótki top, a miseczki są zazwyczaj w kształcie trójkątów, które przykrywają piersi. Niektóre bralety można nosić zamiast topu, np. do marynarki, lub transparentnej bluzki, gdy pogoda jest cieplejsza. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane nadają się do eksponowania, do snu, lub jako regularna bielizna na upalne dni. Fakt, że nie posiadają usztywnień, wypełnienia i są uszyte z jednej lub kilku warstw cienkiego materiału sprawia, że oferują minimalne podtrzymanie dla dużych piersi. Natomiast jeśli nosisz rozmiar od A do C, będziesz czuła się w takim staniku komfortowo.
Push-up
Jest to typ biustonosza, którego konstrukcja podnosi piersi i sprawia, że będą wydawać się większe. Jak to działa? Taki stanik jest dobrze usztywniony fiszbinami, a dolna część miseczki jest dodatkowo wypełniona poduszeczką wykonaną z miękkiej pianki. Niektóre staniki posiadają specjalną kieszonkę, w którą można włożyć własną poduszeczkę, kontrolując w ten sposób poziom wypełnienia, lub całkiem z niego zrezygnować.
Czy ten typ biustonosza nadaje się tylko do małych piersi? Wydawać by się mogło, że to właśnie mniejsze rozmiary bardziej na takim rozwiązaniu skorzystają, ale nie do końca tak jest. Oprócz optycznego powiększenia piersi, stanik podnosi je, zbiera i nadaje im kształt. Jednak w tym przypadku dobranie odpowiedniego rozmiaru do swojego ciała jest wyjątkowo ważne, ponieważ usztywnienie i twardsza miseczka mogą zdeformować biust przy dłuższym noszeniu, jeśli obwód, lub rozmiar miseczki jest za mały lub za duży.
BIAŁY I CZARNY I CZARNY WE WZORKI
Biustonosz do karmienia
Świeżo upieczone matki bardzo cenią sobie swój czas i komfort. Chcą przecież jak najlepiej zająć się dzieckiem i jednocześnie sobą, by mieć siłę stawić czoła codziennym wyzwaniom związanym z macierzyństwem. Niestety, tradycyjne biustonosze nie są zbyt wygodne, jeśli zamierzasz karmić dziecko piersią. Specjalne staniki do karmienia piersią mają odpinaną klapę, która bez zdejmowania całego stanika odsłania pierś na czas karmienia. Taką klapę można odpiąć i zapiąć jedną ręką, co zwiększa komfort. W zależności od osobistych preferencji i rozmiaru biustu, możemy wybrać stanik twardszy, lub zupełnie miękki, bez usztywnień, wykonany z elastycznego materiału.
Bez ramiączek
Biustonosz bez ramiączek, potocznie zwany bardotką, to usztywniany fiszbinami stanik, pozwalający na większy komfort w doborze garderoby. Dzięki swojemu specjalnemu krojowi miseczek, oferuje dobrą stabilizację i podtrzymanie, możliwe również bez podtrzymujących pasków na ramiona. Kiedy wybrać taki model? Jeśli posiadasz sukienkę, lub top, odsłaniający całkowicie ramiona, to bardotka jest oczywistym wyborem. Wbrew pozorom, będzie lepsza dla większych rozmiarów, natomiast przy mniejszych piersiach może się zsuwać, powodując dyskomfort i ciągłą potrzebę podciągania go do góry. Natomiast jeśli dobrze wybierzemy miseczkę i obwód, stanik powinien pozostać na swoim miejscu.
BEŻOWY I CZARNY WYCIĘTY I CZARNY
Samoprzylepny
A co, jeśli chcemy odsłonić jeszcze więcej ciała? Wiele wieczorowych kreacji pokazuje nie tylko ramiona, ale też górną część pleców. Nie wspominając już o lekkich, zwiewnych sukienkach na lato. Jeśli nie chcesz, żeby pasek z tyłu był widoczny, kup stanik, który go nie ma. Czy to możliwe? Owszem! Istnieją staniki samoprzylepne w postaci dwóch wyprofilowanych kawałków silikonu, czasem połączonych z przodu tasiemką, którą można ściągać, regulując w ten sposób położenie piersi pod sukienką. Taki wynalazek trzyma się na biuście zaskakująco dobrze, ale bardziej będzie się nadawał do kreacji, które w górnej części przylegają do skóry. Niestety, ogromnym minusem jest to, że biustonosz tego typu nie oferuje żadnego podtrzymania, więc przy większych piersiach może być po prostu niewygodny w noszeniu.
KLASYCZNY CZARNY I CZARNY KORONKA I CZARNY ZE ŚCIĄGACZEM I JASNY
Balkonetka
Balkonetka to biustonosz o nietypowym kroju, który zakrywa większą część piersi, ale nie jest tak mocno zabudowany, jak full-cup i tak odsłaniający jak half-cup. Mostek w tym fasonie jest dosyć wysoko i bardzo często tworzy z górną krawędzią miseczek poziomą linię. Balkonetki eksponują górną część piersi, a takie z dodatkowym efektem push-up, wypychają je do góry. Z powodu wysokości mostka i dużego stopnia zabudowania, balkonetki nie nadają się do głębokich dekoltów, ale świetnie sprawdzą się do kreacji odsłaniających obojczyki i ramiona, z bardzo szerokim dekoltem. Jak w przypadku innych krojów, tutaj także należy dobrze dobrać rozmiar, ponieważ źle dobrany stanik typu balkonetka może być niekomfortowy dla posiadaczek większych piersi.
Minimizer
Biustonosz typu minimizer jest dedykowany głównie dla osób z dużymi piersiami, ponieważ jego zadaniem jest optyczne zmniejszenie piersi, zebranie ich i spłaszczenie tak, by osiągnąć maksymalny komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Dla wielu kobiet z dużym biustem, stanik powinien przede wszystkim go podtrzymywać tak, by nie występowały bóle pleców i dyskomfort. Grubsze i odpowiednio wykonane ramiączka idealnie podnoszą piersi, bez uciskania ramion. Biustonosz minimizer ma pełną miseczkę, zakrywającą biust w całości, więc nie będzie najlepszym rozwiązaniem do kreacji wieczorowych.
Full-cup / Half-cup
Skoro już wspominamy o stopniu zabudowania, to powiedzmy trochę o tym, kiedy wybrać miseczkę typu half-cup a kiedy full-cup. Miseczka całkowicie obejmująca piersi (pełna), będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla pań z dużym biustem, ponieważ idealnie zbiera biust i nie pozwala mu wymykać się z żadnej strony. Miseczki half-cup będą dobre do staników typu push-up jeśli chcemy uzyskać efekt powiększenia, oraz dla pań z mniejszym biustem. Oczywiście jeśli zadbamy o odpowiednie dobranie rozmiaru, każdy stanik może być dla nas komfortowy.
Padded / Soft
A jak to jest ze stanikami usztywnionymi, z wszytymi poduszkami i biustonoszami miękkimi? Zasada jest podobna: jeśli wybierzemy dobry rozmiar, stanik powinien być dla nas wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Musimy też wziąć pod uwagę to, jak skrojony jest stanik. Większość komercyjnych marek nie oferuje zbyt dobrze podtrzymujących staników miękkich w dużych rozmiarach (od miseczki D w górę). Zwykły, miękki bralet, kupiony w sklepie sieciowym może nie być odpowiedni dla pań z dużym biustem. Gdy oglądamy zdjęcia na modelkach, zawsze sprawdzajmy, jak konkretny model stanika leży na kobietach z podobnym rozmiarem. Może się okazać, że modelka na zdjęciu ma rozmiar C, a przy większych rozmiarach stanik po prostu nie sprawdza się.
Teraz, gdy wiesz już co nieco o typach staników, na pewno będziesz czuć się bardziej pewnie robiąc zakupy. Pamiętaj, rozmiar i rodzaj kroju stanika, to dwa bardzo ważne czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, gdy kupujemy nowy biustonosz. Najważniejszą rzeczą jest jednak komfort noszenia i to, czy stanik spełnia swoje zadanie (np. optyczne powiększenie piersi).